A mesterséges intelligencia promptolásának alapjai

Arrow Text Element További mikrotanusítványt adó képzések
Képzés neveKépzési díjKépzési időMinimum létszámKépzési helyKreditérték
A mesterséges intelligencia promptolásának alapjai95 000 Ft16 óra10PTE KTK1

Oktatók:

Dr. Csóka László

PTE KTK Marketing és Turizmus Intézet

Karnis Gabriella

PTE KTK Marketing és Turizmus Intézet

A képzés célja:

A kurzus célja, hogy a résztvevők megismerjék és elsajátítsák a promptolás – vagyis a mesterséges intelligencia alapú rendszerek (pl. nyelvi modellek) hatékony kérdésfeltevésének és feladatkiadásának – alapjait. A képzés olyan ismereteket nyújt, amelyek segítségével a hallgatók jobban megérthetik, hogyan használhatják a mesterséges intelligenciát mindennapi munkafolyamataikban, szakmai problémáik megoldásában vagy új ötletek, innovatív megközelítések kidolgozásában. Az alapfogalmak és koncepciók tisztázásán túl, a képzés kitér a promptolás aktuális trendjeire, gyakorlatközpontú technikáira, valamint a mesterséges intelligencia etikai és adatvédelmi kérdéseire is.

A tárgy olyan piacképes, korszerű kompetenciákhoz segíti hozzá a résztvevőket, amelyek számos különböző iparágban és munkakörben felhasználhatók. A megszerzett tudás elősegíti, hogy a hallgatók nagyobb hatékonysággal dolgozhassanak, versenyképesebbé váljanak a munkaerőpiacon, és átlássák a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségek gyakorlati kihívásait és potenciális előnyeit.

A képzés célcsoportja:

A képzés célcsoportja azok a szakemberek és érdeklődők, akik szeretnék megismerni és alkalmazni a mesterséges intelligencia alapú rendszerek hatékony használatát, hogy javítsák munkafolyamataikat, növeljék versenyképességüket, és piacképes, korszerű kompetenciákat szerezzenek.

A képzés során megszerezhető kompetenciák:

A résztvevők elméleti és gyakorlati ismereteket szereznek a mesterséges intelligencia promptolásának alapelveiről, módszereiről és gyakorlati alkalmazásairól. Megismerik a generatív nyelvi modellek működési logikáját, megtanulják, hogyan lehet hatékonyan felépíteni, finomhangolni és tesztelni különböző promptokat.

A képzés során elsajátított kompetenciák lehetővé teszik, hogy:

  - Átlássák a prompttervezés és promptolás alapvető stratégiáit: megértsék a különböző modellek és kontextusok közötti összefüggéseket, és képesek legyenek különböző megközelítéseket és promptolási keretrendszereket alkalmazni.

  - Célirányosan használják a mesterséges intelligenciát: az így nyert jártasság segít a mindennapi munkafolyamatok optimalizálásában, többek között tartalomgenerálás, ügyfélszolgálat, oktatás és üzleti döntéstámogatás terén.

  - Tudatosan és felelősen járjanak el: megismerik az MI torzítások (bias) és etikai kérdések kezelésének módját, így képesek lesznek olyan megoldásokat alkalmazni, amelyek megfelelnek a biztonsági és adatvédelmi irányelveknek.

  - Önállóan képesek legyenek a promptolás iteratív folyamatát alkalmazni: a folyamatos visszacsatolás és finomhangolás módszertanával hatékonyan tudnak reagálni a felmerülő kihívásokra, és biztosítják a feladatnak legmegfelelőbb MI-válaszok előállítását. Ezekkel a kompetenciákkal a résztvevők magabiztosan tudnak együttműködni a mesterséges intelligenciával különböző projektek és alkalmazási területek keretében, hozzájárulva vállalkozásuk vagy szervezetük hatékony működéséhez.

A képzés tematikája, időpontjai:

2025. 04.25 és 05.02.

1. A mesterséges intelligencia működési alapjai (4 óra)

- A mesterséges intelligencia definíciója és jellemzői

- Generatív nyelvi modellek felépítése és működése

- A nagy nyelvi modellek képességei

- Torzítások, hallucináció és azok elkerülése

 - Etikai kérdések a promptolásban

 - Adatvédelem, felelősség, és biztonsági megfontolások

2. Prompttervezés és promptolási stratégiák (8 óra)

 - A promptolás alapfogalmai és jelentősége

 - A promptok szerepe a feladat meghatározásában

 - Hatékony promptolási keretrendszerek

 - Specifikus vs. általános promptok előnyei és hátrányai

 - Gyakorlatok: promptok tesztelése és finomhangolása

 - Tippek a promptok iteratív továbbfejlesztéséhez

3. Promptolási alkalmazások különböző területeken (4 óra)

     - Marketing és ügyfélszolgálat

     - Oktatás és tananyagfejlesztés

     - Üzleti alkalmazások

     - Kreatív ipar

     - Gyakorlatok: promptok testreszabása konkrét célokra

A PTE KTK a képzés elvégzéséről mikrotanúsítványt állít ki. Az a jelentkező, akinek nincs a PTE Közgazdaságtudományi Karán hallgatói jogviszonya részismereti jogviszonyban felvételre kerül a képzés idejére.

A tanúsítvány megszerzésének a feltétele a képzésen való részvétel és az azt követő projektfeladat sikeres elkészítése, amely a PTE Tanulmányi és Vizsgaszabályzata alapján kerül értékelésre.


A képzés előfeltétele: középfokú végzettség (érettségi bizonyítvány vagy szakképzettséget igazoló dokumentum)

Kapcsolattartó: Iflinger Noémi (rövid ciklusú képzések koordinátor), iflinger.noemi@ktk.pte.hu

Jelentkezési határidő: 2025. 04.18.